Tökéletesen személyre szabott fogsor – Rugalmas megvalósítási folyamat – A legmodernebb eszközökkel

Orvosok: Dr. Óvári Zoltán; Dr. Gschwindt Sebastian; Dr. Kondrács Márk; Dr. Ruzsa Ádám

 

Szájsebészetünk

A szájsebészeti technikák segítenek a legtöbbet abban, hogy a fogászati beavatkozások minél kíméletesebben történjenek. Ezeknek a legnagyobb százalékát a különböző fogeltávolító eljárások teszik ki. A legtöbb esetben a bölcsességfogak, vagy foggyökerek sebészi úton történő eltávolítására van szükség, de egyszerűbb fogeltávolításnál is sebészi módszerekhez folyamodunk, amikor szeretnénk minél kisebb roncsolást végezni a környező csontban.

Kisebb nyálkahártya-elváltozások eltávolítása, implantátum (műgyökér) beültetéséhez szükséges csont felépítése, valamint az állkapocsízület bizonyos kezelései is szájsebészeti eljárással történnek.

Helyi érzéstelenítéssel teljes fájdalommentesség érhető el, de lehetőség van altatásban végzett kezelésre is.

svg+xml;charset=utf

Milyen előnye van a szájsebészeti beavatkozásoknak?

Nem csak akkor érdemes szájsebészeti módszerekhez folyamodni, amikor egy fog, vagy foggyökér olyan helyzetben van, hogy hagyományos módszerekkel nem eltávolítható. Megfelelő sebészi technikákat alkalmazva sokkal kíméletesebben lehet fogat eltávolítani, és egyben a későbbi fogpótláshoz szükséges optimális környezetet megteremteni. A gyógyulás is gyorsabb és kevesebb fájdalommal jár.

Fontos: mielőtt kihúzat egy fogat, célszerű már annak pótlását is előzetesen megtervezni.

Legfőbb előnyök:

  • A bölcsességfog eltávolítása gyorsabb, kíméletesebb, a gyógyulás kevesebb komplikációval jár.
  • Fogeltávolítás után nem sorvad olyan mértékben a csont és az íny, a későbbiekben akár implantátummal, akár hagyományos híddal jobban pótolható.
  • Jelentős csontleépülés esetén is lehetőség van az implantátumhoz szükséges csontmennyiség felépítésére.

Mi a kezelés mente, milyen eszközök, milyen
technikák kerülnek felhasználásra?

Helyi érzéstelenítés mellett lehetőség van altatásban végzett műtétre is – ezt főleg több bölcsességfog egyidejű eltávolítása, vagy nagyobb csontpótlás esetén ajánljuk.

Bölcsességfog eltávolítása

A kíméletes bölcsességfog-eltávolításhoz rendelőnkben első lépésben egy CT-felvételt készítünk. Ez alapján már meghatározható a foggyökér és az állkapocsban futó érzőideg elhelyezkedése is. Nagyon fontos, hogy az ideg ne sérüljön az eltávolítás közben. A mélyen fekvő, esetleg nem megfelelő irányba nőtt fogakat gyakran érdemes feldarabolni – így kevesebb csontot kell a műtét során eltávolítani. Nagyon szigorú előírásokat betartva, esetenként a gyökércsúcsot tervezetten a csontban hagyjuk, hogy elkerüljük az alsó állcsontban futó ideg sérülését.

Bölcsességfog műtét után a sebet összevarrják, szükség esetén antibiotikumot, fájdalomcsillapítót és bizonyos esetekben a műtét utáni duzzanatot csökkentő gyógyszereket írunk fel. Minden esetben szükség van egy későbbi kontrollra, varrateltávolításra.

Egyszerű fogeltávolítás

Az állcsont és a fog körüli ínyrészek minden fogeltávolítás után kisebb vagy nagyobb mértékben felszívódnak, zsugorodnak. Mikor a későbbiekben a foghiányt pótolni szeretnénk ez gondot jelenthet, mert esetleg nincsen elegendő csont implantátum beültetéséhez, a készülő híd nem megfelelően tisztítható, vagy látható területen esztétikai problémákat okozhat. Ennek elkerülése érdekében egyszerű fogeltávolításnál is érdemes sebészi módszereket alkalmazni. Ilyenkor a kíméletes fogeltávolítás után a foggyökér helyét feltöltjük csontpótló anyaggal, és gyakran a gyökérnek egy nem fertőzött részét “fedélként” visszahelyezzük a sebre, ami biztosítja az íny megtámasztását, annak minél jobb regenerációját.

Előzetes csontfelépítés

Sorvadt állkapocs-csont esetén, amennyiben implantátumot (műgyökeret) szeretnénk beleépíteni, az adott területen előzetes csontfelépítésre lehet szükség. Erre manapság nagyon előrehaladott, biztonságos szájsebészeti módszerek állnak rendelkezésre. A leggyakrabban a műtéti területről, vagy a szájon belül más területről nyert saját csontot és külsős forrásból származó – leggyakrabban állati eredetű, ám szerves anyagot nem tartalmazó – csontszemszemcséket alkalmazunk. Ezeket a felépítendő területen speciális szövettel (membránnal) fedjük, illetve ezzel adjuk meg az oda benövő csont formáját. A pótlandó csont méretétől és formájától függően néha teljes csontlemezek, vagy kisebb csontkockák kerülnek rögzítésre – ezeket szintén a saját állcsont más területeiről nyerjük. Az ilyen csontblokkokat kíméletesen, ultrahangos műszerekkel tudjuk nyerni, és apró csavarokkal rögzítjük. Ezeknél a műtéteknél antibiotikumot, fájdalomcsillapítót és gyakran a műtét utáni duzzanatot csökkentő gyógyszereket írunk fel. Műtét után sebkontroll és varratszedés szükséges.

Tegyen fogai egészségéért!

Időpontot kérek »

Kérdése merült fel? Írjon nekünk!

Kapcsolatfelvétel

Cikkeink a témában

Pácienseink mondták

Átgondoltan alkalmazzuk a különféle kezeléseket, így mindenki számára találunk megfelelőt

  • Egy alapos vizsgálat révén pontos diagnózist állítunk fel
  • Önnel egyeztetve összeállítjuk a teljes kezelési tervet
  • Diagnosztika, specialisták és fogtechnika egy helyen
paciens-udvozles-a-recepcion.jpg