Skip to main content

Hiányzó fog pótlására a fog implantátum az egyik legmodernebb és legmegbízhatóbb megoldás. De mi is pontosan az implantátum és kinek ajánlott? Hogyan zajlik a beültetése és mire kell figyelni a műtét után? Fájdalmas-e a kezelés? Ebben a blogunkban minden fontos, gyakran feltett kérdésre választ adunk!

Mi az a fogászati implantátum?

A fogászati implantátum egy “műgyökér”, mely a már hiányzó, vagy eltávolításra szánt fogak gyökerét helyettesíti. Erre a műgyökérre/implantátumra készülhet utána az eredeti fogat formájában, színében és működésében teljesen utánzó fogkorona vagy – több fog hiánya esetén – más rögzített műfog.

Ez egy tartós és gyakran alkalmazott megoldás, amivel a foghiányt a saját fogakhoz leginkább hasonlító módon lehet megszüntetni vagy az eltávolításra szánt fogat pótolni. Leggyakrabban titánból készül, de bizonyos esetekben már fémmentes (cirkónium alapú) implantátumok is készíthetőek.

Hogyan néz ki az implantátumra készülő fogpótlás?

Minden implantátumos fogpótlás 3 részből áll: implantátumból, ami az állcsontba helyezkedik el és szabad szemmel nem látható, a felépítményből és a tényleges pótlásból.

implant-felepites-abra.jpg

Ez a pótlás egy fog hiánya esetében egy koronát, három fog esetében egy három tagú hidat, míg több fog hiányakor műfogsort vagy akár teljes állcsontra kiterjedő, összes fogat pótló hidat jelent. Olvasson bővebben a fogkoronáról vagy a műfogsorról az oldalunkon.

implant-elotte-utana-kep.jpg     implantatum-elotte-utana-abra.jpg     rogzitett-fogpotlas.jpg

Milyen anyagú implantátumok léteznek?

A Cosmodentél a legtöbb esetben a CAMLOG rendszer biokompatibilis titánimplantátumait használjuk. Ha teljesen fémmentes megoldást szeretne, Straumann és Patent kerámiaimplantátumok közül is választhat!

Mitől függ, hogy lehet-e implantátumom?

Foghiány implantátummal való pótlása napjainkban nagy népszerűségnek örvend. Honnan tudhatja, hogy megfelelő jelölt-e az implantátum behelyezésére?

  • Az implantáció sikere nagyban múlik a páciens csontkínálatán, tehát azon, hogy mennyi és milyen minőségű csontállománnyal rendelkezik a páciens. Ezt az első konzultáció során készített 3D CBCT felvétel alapján fel tudja mérni a szakorvos.
  • Jó szájhigiénia. Az implantátumokra készülő pótlással is úgy kell bánni, mint a saját fogainkkal: napi kétszeri és alapos fogmosás, fogtisztító kefék és fogselyem használata elengedhetetlen a lehetséges gyulladások megelőzése érdekében.
  • Jó általános egészségügyi állapot, azaz nem cukorbeteg a páciens, illetve nem dohányzik.

Ezen feltételek hiánya nem jelenti azt, hogy a páciens nem megfelelő jelölt az implantációra, csak azt, hogy magasabb rizikófaktorral bír.

Mennyire fájdalmas a fog beültetése?

A modern orvoslásnak (és a helyi érzéstelenítésnek) köszönhetően a beavatkozás során a páciens nem érez fájdalmat. A kezelést követően, amikor az érzéstelenítő hatása múlni kezd, felléphet fájdalom, ami fájdalomcsillapítóval könnyen és hatékonyan csillapítható. A műtétet követő néhány napban diszkomfort érzés előfordulhat.

Ha fél a beavatkozástól vagy nem szeretne egyáltalán emlékezni a kezelésre, van egy jó hírünk: szájsebészeti kezeléseink mind bódításban, mind mélyaltatásban elérhetőek.

Mennyi időbe telik maga az implantáció?

Az implantátum beültetés mára már rutin eljárásnak számít. Ha a szükséges előkezeléseket, mint foghúzás vagy csontfelépítés, már elvégeztünk, egy implantátum beültetése átlagosan 30-60 percet vesz igénybe.

Fog implantátum után mit lehet enni?

A fog implantátum behelyezését követően az érzéstelenítő elmúlása után lehet először enni. Nem szükséges pürésíteni az ételeket, viszont célszerű kisebb, könnyen rágható falatokat enni. A beavatkozást követő néhány napban ajánlott kerülni azokat az ételeket, amik:

  • tejterméket vagy nyers tojást és/vagy húst tartalmaznak,
  • apró méretűek,
  • túlzottan fűszerezettek, erősek vagy túl forróak.

Iváshoz semmiképpen ne használjon szívószálat – az ekkor a szájba képződő vákuumos nyomás hatására a seb szétnyílhat!

Emellett 3 napig ajánlott tartózkodni a koffeint vagy szénsavat tartalmazó italoktól, illetve 7 napig az alkoholos italoktól.

Mire kell figyelni a fog implantátum beültetése után?

A műtétet követően a szájsebész pontos felvilágosítást ad a páciensnek arról, hogy az elkövetkező napokban mire kell figyelni, illetve mit kell kerülni. A gyors gyógyulás érdekében a legfontosabb, hogy ezeket az utasításokat betartsa, illetve az antibiotikumot az előírásnak megfelelően szedje be!

A fent említett étel és ital korlátozásokon kívül a következőkre kell még figyelni:

  • a műtéti sebet nem szabad piszkálni (kézzel, nyelvvel, fogkefével stb)
  • óvatos, de alapos fogmosás elengedhetetlen
  • erős dohányzás növeli az beavatkozási komplikációk esélyét, így a dohányzás mérséklése (ideális esetben teljes elhagyása) ajánlott.
  • a beavatkozást követően kialakulhat duzzanat, esetekben akár bőrelszíneződéssel járó vérömleny, ami ártalmatlan és kalcium pezsgőtablettára jól reagál.
  • a műtét területet hideg borogatással lehet hűteni, viszont az első 48 órában a meleg borogatás tilos! Szaunázás és wellnessezést is minimum a műtét után 7. naptól ajánlott tervezni
  • az első három napban kerülni kell a fizikai terhelést és sportot!

Mennyi idő után lesz újra fogam?

Az, hogy a teljes kezelés mennyi időt vesz igénybe, mindenképpen egyéntől függ. Nagy általánosságban véve a következőképpen néz ki egy teljes, implantációt is magába foglaló kezelés:

  1. Foghúzás, amit 3 hónapnyi gyógyulási idő követ.
  2. Amennyiben szükséges, a gyógyulási idő leteltével elvégezhető a csontpótlás. Gyakran viszont az implantációval egy időben is elvégezhető a csontpótlás.
  3. Újabb, 3-6 hónapnyi gyógyulást követően elvégezhető az implantáció.
  4. Miután az implantátum teljesen becsontosodott (körülbelül 3 hónap), kezdődhet meg a végleges pótlás elkészítése, amely összesen néhány hetet vesz igénybe.

Tehát, nagy általánosságban és a csontpótlás szükségességétől függően, a foghúzás után már akár fél évvel elkészülhet a végleges pótlás!

Milyen előnyei vannak a fogbeültetésnek?

Érzésre, kinézetre és funkcióban teljesen olyan, mint a saját fog. Egy fog hiánya esetén nem szükséges a szomszédos fogakat lecsiszolni, így azok roncsolása nélkül pótolható a hiány.

Kiterjedt foghiány esetén is elkerülhető a kivehető fogpótlás/protézis. A kivehető fogpótlások már néhány implantátummal stabilan rögzíthetőek.

Implantátumokkal megelőzhető a csont felszívódása és az íny zsugorodása foghúzás után. Különösen igaz ez az azonnali implantációra, amikor a fogeltávolítással egyidőben kerül az implantátum beültetésre.

A fog implantáció ellenjavallatai

Fog implantátum beültetése nem javallott olyan páciensek számára, akik cukorbetegek, illetve dohányoznak. Mivel a dohányzás az egyik legfőbb oka az implantátumok körül kialakuló gyulladásoknak (amik későbbiekben akár az implantátum elvesztéséhez is vezethetnek), ezért erős dohányzás esetében a szájsebész megítélésén múlik, hogy a kezelést elvégzi-e.

A fentiek ugyan nem kizáró okok, viszont a páciens sokkal magasabb rizikófaktorokkal kezd bele a kezelésekbe.

Várandós vagyok, lehet implantátumom?

Várandóság alatt nem ajánlott az implantációba belevágni. Elviekben a beavatkozás elvégezhető lenne, viszont a megfelelő tervezéshez elengedhetetlen röntgen és 3D CBCT felvétel készítése. A műtétet követő 1 héten szükséges antibiotikumot, fájdalom esetén pedig fájdalomcsillapító gyógyszer szedni. Mindezek terhesség alatt kerülendő faktoroknak számítanak, így ajánlott az implantációt a terhesség és szoptatás utáni időszakra tervezni.

Hány éves kortól lehetséges a fogbeültetés?

Implantátum beültetése szigorúan csak akkor lehetséges, ha az állkapocs már teljes mértékben kifejlődött. Ez általánosságban a 18. életévben befejeződik, viszont a szakorvos különféle vizsgálatokkal ezt pontosan le tudja ellenőrizni, gyakran csak később, 20-25 év kor környékén érdemes implantálni. A túl korai implantációnak súlyos, akár implantátum elvesztésével járó komplikációi is lehetnek.

Lehetséges komplikációk

Szerencsére nem gyakran, de implantáció után is alakulhatnak ki komplikációk. A leggyakoribb az implantátum körüli gyulladás (más néven periimplantitis), ami kialakulhat röviddel a beavatkozás után, de akár évekkel a csontosodás után is. A korai gyulladás oka lehet bakteriális fertőzés vagy műtét közbeni csontsérülés, a későbbiekben kialakuló gyulladás mögött gyakran rossz szájhigiénia vagy dohányzás áll.

Mennyibe kerül egy fogimplantátum?

Egy teljes, implantátumra készített fogpótlás ára több tényezőből adódik össze:

  • A tervezéshez szükséges röntgen és 3D CBCT, illetve a műtétet megelőző fogtisztítás költéségéből,
  • Az implantátum és a felépítmény költségéből – ez az ár a használt implantátum márkájától és anyagától függően kerül elszámolásra.
  • Szükség esetén a csontpótlás költségéből,
  • Illetve a végleges pótlás költségéből – a korona vagy protézis ára az előállításhoz felhasznált anyagtól függően változhat.

Fogbeültetés után ugyanolyan jól tudok rágni, mint egy hagyományos korona vagy híd behelyezése után?

Igen, a megfelelően és stabilan rögzített implantátumos fogpótlás betölti a természetes fogaink szerepét mind funkcionális, mind esztétikai szempontból.

További kérdései lennének? Jelentkezzen be egy személyes konzultációra, amelynek keretében a szakorvos megválaszolja minden kérdését! Hívjon minket a +36 1 200 1378-as telefonszámon vagy keressen minket az info@cosmodent.hu e-mail címen!