Gyökérkezelés. Számtalanszor tapasztaljuk, hogy páciensek megrettennek, amint elhangzik ez a szó. Sokak fejében, tévesen, de az él, hogy a gyökérkezelés egy hosszú, fájdalmas és legtöbb esetben eredményre nem vezető kezelés. Az igazság ennél távolabb nem is állhatna ettől a kijelentéstől.
A kezelés sok esetben a fog megmentésének utolsó esélye, mielőtt húzásra lenne ítélve. A siker rátája szignifikánsabb magasabb, ha a kezelést mikroszkóppal végzi a szakorvos. Hogy miért? Cikkünkben a gyökérkezeléssel és a mikroszkópos gyökérkezeléssel kapcsolatos gyakori kérdésekről rántjuk le a leplet.
A fog anatómiai felépítése
Ahhoz, hogy megértsük a mikroszkópos gyökérkezelés lényegét, elengedhetetlen említést tenni a fog anatómiai felépítéséről.
A fog felépítését tekintve két részre osztható. A fog szájban jól látható része a fog koronája, míg a rögzítésben szerepet játszó „láthatatlan” terület a foggyökér. A fogak koronai felépítése, gyökereinek és csatornáinak száma az adott fogra jellemző, viszont egyéni variációban mutathat eltérést az átlagos anatómiai felépítéstől. Ez a nem mindennapi csatornalefutás és gyökérszám nem is olyan ritka, mint azt kezdetben gondolták.
Általánosságban elmondható, hogy minél több gyökérrel, gyökércsatornával vagy egyedi anatómiai verzióval rendelkezik egy fog, annál bonyolultabb a fog kezelése. Ez a kezelésszámban is megmutatkozhat, azaz egy komplex felépítésű fog esetén több kezelési alkalommal kell számolni.
A fog belsejében egy üregrendszer található, melynek alakja a fog kicsinyített mása. Az üregrendszer központi része a pulpakamra, amely a fog koronai részében foglal helyet, valamint az ebből ágazó gyökerekbe futó csatornák. Ebben a belső térben bőséges ideg és érhálózat kap helyet, mely a fog „életben tartásáért” felel.
Ha valamilyen oknál fog ez a belső szövetrendszer irreverzibilis sérülést szenved, akkor szükségessé válik a fog gyökérkezelése, azaz ennek a belső csatornarendszernek a feltárása, terápiája.
Mit jelent a gyökérkezelés?
A gyökérkezelés során megtörténik a fog belső üregrendszerének feltárása, tisztítása és a gyulladásos szövetek eltávolítása. Az endodoncia területéhez tartoznak azon panaszt okozó fogak kezelése is, amelyeket már korábban gyökérkezeltek.
Ebben az esetben a régi gyökértömés eltávolítása és a csatornarendszer törmelékektől való maradéktalan megtisztítására irányul a kezelés. Így a fogak körül korábban kialakult gyulladásos terület a gyökérkezelés hatására gyógyulásnak indul és a fog panaszmentessé válik. Bizonyos speciális kórképek kezelésénél is szükség lehet gyökérkezelésre pl.: foggyökér felszívódás, foggyökér törés, perforáció.
Ha a fog életútja elérkezik a gyökérkezeléshez, ez az egyetlen terápia, ami eredeti dimenzióban képes megőrizni a fogat.
Gyökérkezelés menete
Az első lépés, még a kezelés megkezdése előtt, egy teljes körű állapotfelmérés, ahol a szakorvos a páciens információi és a készített képalkotó leletek alapján azonosítja a problémát.
Következő alkalommal a gyökércsatornák tágítása, tisztítása és fertőtlenítése történik meg, majd egy harmadik alkalom keretében elkészül a végleges gyökértömés. Amennyiben lehetséges az alkalmak száma összevonható, így egy hosszabb kezelési idő alatt a gyökérkezelés minden lépése megvalósul és elkészül a végleges gyökértömés.
Ahhoz hogy a gyökérkezelt fog hosszabb távon jól bírja az őt ért erőhatásokat, olyan koronai megoldással javasolt ellátni, amely ennek a terhelésnek ellenáll. Ez a megmaradt saját foganyagtól függően legritkább esetben tömés, gyakrabban betét vagy korona.
Javasolt a gyökérkezelt fog kontrollja félévente a kezelés után, hogy a gyógyulási folyamat szakszerűen lekövethető legyen, majd később elegendő az éves kontroll alkalmával ellenőrizni.
A gyökérkezelés lépéseiről másik a cikkünkben talál további információt.
Gyökérkezelés utáni fájdalom
A gyökérkezelés a helyi érzéstelenítésnek köszönhetően szinte teljesen fájdalommentes, ámbár az érzéstelenítő elmúlásával léphet fel érzékenység, fájdalom. Ez a fájdalom jól reagál fájdalomcsillapítóra, könnyen csillapítható.
A gyökérkezelés célja
A gyökérkezelés célja egyértelműen a panaszos fog megmentése, a foghúzás elkerülése. A fogban kialakult gyulladás hatással lehet a fogágyra, az állkapocs csontszöveteire, de még a szomszédos fogra is. Amíg az akut vagy krónikus gyulladásban lévő fog gócként jelen van a szervezetben, nemcsak fogászati, hanem a test más területén is okozhat problémát!
Gyökérkezelés ára
A gyökérkezelés ára és hossza a fog anatómiájának komplexitásától függ. A kezelést minden esetben megelőzi egy állapotfelmérés röntgen és/vagy 3D CBCT felvétel készítés, amelyek alapján pontos ár és időkalkulációt tudunk készíteni pácienseink számára. Hozzávetőleges árainkat ITT találják.
Mikroszkópos gyökérkezelés
A mikroszkópos gyökérkezelés a gyökérkezelés azon speciális módja, amikor a kezelés végzéséhez a fogorvos a mikroszkóp nyújtotta nagyítás előnyeit kihasználva, a fog eredeti dimenzióitól eltérően, többszörös nagyításban vizsgálja és kezeli az adott fogat.
A mikroszkópos gyökérkezelés előnyei
Napjainkban a fogászat szakterületén a nagyítás csúcsát a mikroszkóp jelenti. Ez a rendkívüli eszköz új dimenziót nyitott a gyökérkezelés világában és látni enged olyan milliméternyi és milliméternél kisebb területeket, amelyeket pár évvel ezelőtt el sem tudunk képzelni. Ha már észleljük őket, akkor lehetőségünk van figyelembe venni azokat a kezelésnél és egyénre szabni a terápiát.
Korábban sok fog azért került eltávolításra, mert nem volt vizualizálható a probléma, vagy a képalkotó felvételeken észleltük azt, de nem volt meg a fog mélységeiben szemkontroll mellett végezhető kezelés lehetősége és a hozzá tartozó eszközrendszer A mikroszkóp ezt a vakfoltot tette láthatóvá. A finomabb munkavégzés pedig új, speciális eszközpark kialakítását eredményezte, új technikákkal és anyagokkal szélesebb megoldási spektrumot kínálva.
A mikroszkópnak köszönhetően sokkal több a jól funkcionáló, hosszú távon megtartott gyökérkezelt fog, mint a hagyományosan, nagyítás nélkül végzett kezelésnél. Olyan fogaknak is esélyt ad a megőrzésre, melyeket korábban reménytelennek gondoltak.
Összegzés
A gyökérkezelés – a tévhitekkel ellentétben – egy igen hasznos, magas sikerrátával bíró kezelés, amellyel lehetőségünk van a letört, gyulladt vagy tartós fájdalmat okozó fogat megmenteni. Mikroszkóp használatával pedig olyan fogakat is lehet sikeresen kezelni, amelyeknek nagyítás használata nélkül a legtöbben a fog eltávolítását javasolják. A kezelés több alkalmas, viszont megéri a belefektetett időt és energiát, ha a páciensnek nem kell foghúzással és annak következményeivel szembenéznie. Egy jól funkcionáló gyökérkezelt foggal elkerülhető a foghiány megoldására készítendő hídpótlás vagy implantátumos fogpótlás.
A Cosmodentnél a fog megmegtése az elsődleges!