Skip to main content

A fogszabályozás megkezdése előtt számos előkészítő kezelésre lehet szükség, amelyekkel kapcsolatban sok kérdés merülhet fel. Ebben a bejegyzésben áttekintjük a leggyakoribb témákat, hogy segítsünk felkészülni a fogszabályozásra.

Szükséges eltávolítani a bölcsességfogakat fogszabályozáskor?

Sok esetben orvosilag ajánlott a bölcsességfogak eltávolítása. Ilyen lehet például, ha:

  • a fogmozgatás miatt helyre van szükség
  • torlódott fogazatú páciensnél a bölcsességfogak nincsenek sorban, impaktáltak vagy nem mutatnak előtörési hajlamot. Ez az eljárás inkább preventív, a későbbiekre nézve lehet elkerülni, hogy a fogszabályozás során elért eredményt ne tegyék tönkre a bölcsességfogak.

Belekezdhetek fogszabályozásba, ha van gyökérkezelt fogam és/vagy rögzített fogpótlásom?

Igen, a koronával ellátott fogakat is nyugodtan lehet szabályozni, a koronáknak nincsen hatása a foggyökerek mozgására, azonban a hidak akadályozhatják a fogmozgatásokat. Gyökérkezelt fogak is mozgathatóak, de a gyökérkezelés után ideális 2-3 hónapot várni a fogszabályozás kezdésével.

Ki kell-e húzni fogam a fogszabályozó kezeléshez?

Hála a legmodernebb technológiáknak, ma már sok, korábban csak foghúzással kezelhető esetben is lehetséges a fogeltávolítás nélküli fogszabályozás, de továbbra is vannak olyan esetek, amikor nem elkerülhető a foghúzás, vagy bizonyos esetekben a műtét. Ne felejtsük el, hogy minden fogsor más, így alapos felmérés nélkül ezt nem állíthatjuk biztosan!

Mi történik, ha sürgősségi ellátásra van szükségem?

Fogszabályozó kezelés esetén nem gyakori, hogy sürgősségi ellátásra szorulna a páciens. Amennyiben sérült a készülék (leesett bracket) vagy fájdalmat érez a páciens, telefonon be tud jelentkezni sos ellátásra.

Fogszabályozás előtt vagy után érdemes fogfehérítésre menni?

A fogszabályozó kezelés akár évekig is elhúzódhat, így a kezelés előtt és után is lehet a fogakat fehéríteni.

Gyorsítja-e a szuvasodások kialakulását a fogszabályozó?

A fogszabályozó készülék csupán jelenlétével nem gyorsítja a szuvasodás kialakulását, csak megnehezíti a tökéletes szájhigiéne fenntartását. Ha a páciens nem megfelelő szájhigiéniai rutint követ, nagyban hozzá tud járulni a fogak szuvasodásához és további fogászati panaszok kialakulásához.

Mit kell változtatni a fogmosási szokásokon?

Fogszabályozás során kiemelt figyelmet kell fordítani a megfelelő tisztításra. Különösen a rögzített fogszabályozó készülékek esetén lényegesen nehezebb feladat a tökéletes fogtisztítás, ezért gyakrabban, lehetőleg minden étkezést követően fogat kell mosni, amely során elengedhetetlen a fogkefe mellett a kiegészítő szájhigiéniai eszközök (fogköztisztító kefe, egy csomós kefe, fogselyem) használata.

Maradtak megválaszolatlan kérdései?

További 7 gyakori kérdést válaszoltunk meg “ebben” a blogbejegyzésünkben!