Skip to main content

A fogszabályozás kapcsán sok kérdés felmerülhet, különösen, ha valaki még csak fontolgatja a kezelést. Ebben a blogbejegyzésben azokat a gyakran felmerülő kérdéseket vesszük sorra, amelyek az első konzultációtól egészen a kezelés utáni időszakig szólhatnak.

Lehet éjszakai fogszabályozót választani?

Az éjszakai fogszabályozó, helyesebben kivehető fogszabályozó készülék elsősorban a gyermekek számára nyújthat hatékony megoldást, viszont a kívánt eredmény elérése érdekében a készülékeket nem csak éjszaka, hanem napközben is néhány órán keresztül viselni kell. A különböző fogszabályozó készülékekről “itt” olvashat bővebben!

Milyen lényeges kérdéseket tisztázunk az első konzultáció alkalmával?

A legfontosabb kérdés, hogy a problémánkat meg lehet- e szüntetni fogszabályozással, tehát, hogy szükség van-e a kezelésre.
Milyen előkezelésekre van szükség – vannak-e lyukas fogak, szükséges-e egy vagy több fogat eltávolítani a kezelés kezdete előtt vagy elég csak a professzionális fogtisztítást elvégeztetni?
Melyik fogszabályozási típus a legideálisabb a páciens számára, mind anyagi, mind időbeni elkötelezettség szempontjából.

Sportolhatok fogszabályozóval?

Igen, de rögzített fogszabályozó esetén általában fogvédő használatát szoktuk ajánlani. Az első személyes konzultáció során a szakorvos tudja megállapítani a szükségét.

Láthatatlan fogszabályzó vagy hagyományos a jobb megoldás?

Ez teljes mértékben a páciens fogászati problémájától és egyéni preferenciájától függ. Mindkét megoldásnak vannak előnyei és hátrányai. A láthatatlan fogszabályozó egy esztétikus és kényelmes megoldást nyújt, kicsit magasabb árért. Vannak viszont olyan fogászati rendellenességek, amelyek csak hagyományos, rögzített fogszabályozóval korrigálhatóak. A láthatatlan fogszabályozásról “itt” olvashat bővebben.

Nem akarok fogszabályozót. Van más megoldás is?

A fogak torlódására a héjkerámia esztétikai megoldást jelenthet, viszont a funkcióbeli vagy harapásproblémákra a fogszabályozáson kívül az invazívabb protetikai megoldások jelenthetnek megoldást.

Előfordulhat, hogy a kezelés tervezettnél hosszabb időt vesz igénybe?

A tervezett kezelési idő a fogak átlagos mozgatási sebességén alapul, így ha a páciens fogai lassabban mozognak, előfordulhat, hogy a kezelési idő meghosszabbodik. A kezelés menetéről “itt” írunk bővebben. Az éjszakai sínt a fogszabályozó eltávolítását követő kétszer annyi ideig, mint az aktív kezelés ideje, de minimum 2 évig kell hordani, hogy megakadályozza a fogakat abban, hogy visszavándoroljanak az eredeti pozíciójukba. Felnőttek esetén ez az idő hosszabb is lehet.

Mennyi ideig kell a retenciós sínt hordani a kezelés után?

Az éjszakai sínt a fogszabályozó eltávolítását követő kétszer annyi ideig, mint az aktív kezelés ideje, de minimum 2 évig kell hordani, hogy megakadályozza a fogakat abban, hogy visszavándoroljanak az eredeti pozíciójukba. Felnőttek esetén ez az idő hosszabb is lehet.

 

Maradtak megválaszolatlan kérdései?

További 7 gyakori kérdést válaszoltunk meg “ebben” a blogbejegyzésünkben!