A gyermekek tej-, és frissen előtörő maradó fogai különösen hajlamosak a szuvasodásra, mert a zománc még nem olyan erős (kevesebb az ásványi anyag tartalma), mint a felnőtteké, ezáltal az édességek és cukros italok fogyasztása fokozottan hozzájárulhatnak a fogszuvasodás kialakulásához.
A fogszuvasodás már 6-9 hónapos korban előtörő tejmetszőfogakat is érintheti, ezért különösen fontos a helyes fogmosási technika és szájápolás korai elsajátítása kezdetben a szülők és óvónők segítségével, később önállóan.
Gyermekkori fogszuvasodás kialakulásának oka
Vegyük sorra, hogy mik is a fogszuvasodás kialakulásának legfőbb okai gyerekeknél:
- Rossz szájhigiénia: Gyermekeknél, mint ahogyan a felnőtteknél is, a szuvasodás kialakulásának egyik oka lehet a nem megfelelő szájhigiénia. A rendszertelen vagy akár a napi egyszeri fogmosás is lepedékek és baktériumok felhalmozódásához vezethet!
- Cukros italok fogyasztása: Az üdítőkben és a kakaóban található hozzáadott cukrok tökéletes táptalajt nyújtanak a baktériumoknak, amik majd a zománcot károsító savakat fogják termelni. Ajánlott a cukros üdítők fogyasztása után a szájüreget vízzel alaposan öblögetni vagy azonnal fogat mosni, hogy meg lehessen szabadulni a fogfelszínen megtapadt cukortól. Ha az öblögetés vagy a fogmosás elmarad, a baktériumok nekiállnak savat termelni, ami pedig rövid időn belül a fog szuvasodásához fog vezetni.
- Cukros tea vagy kakaó elalvás előtt: Melyik gyerek ne szeretne elalvás előtt egy bögre meleg kakaót vagy cukros teát elszürcsölni? Viszont fontos, hogy mielőtt elalszik a gyerkőc, mindenképpen mosson fogat, hogy a kakaó vagy tea általi lerakódásoktól megszabaduljon. Alvás közben a nyáltermelés lelassul, így a cukor és a savak lebontása is sokkal több időt vesz igénybe!
- Édességek: Csokoládé és cukorka – amellett, hogy tökéletes táptalajt nyújt a baktériumoknak – hajlamos a fog felszín barázdáiba vagy a fogközökbe megbújni és így alattomosan a zománcot károsítani.
Fogszuvasodás kezelése gyerekeknél
Nagyon káros tévhit, hogy a tejfogakra nem kell vigyázni és nem gond, ha elszuvasodnak!
A tejfogak egyik legfőbb funkciója (a rágáson kívül), hogy a későbbi, maradandó fogazat számára helyet tartsanak fent. Ha idő előtt eltávolítása kerül a tejfog, az a szomszédos fogak mozgásához, későbbiekben pedig szabálytalan fogsorhoz vezethet!
A tejfogak óriási szerepet játszanak a beszédfejlődésben is. Korai tejfogvesztés következménye lehet, hogy a gyermek rosszul tanul meg bizonyos hangokat képezni és logopédus segítségére lesz szükség, hogy a beidegződött beszédhibákat korrigálni lehessen.
Sokan azt gondolják, hogy a tejfogak úgyis maguktól ki fognak esni idővel, így a kezelésük nem szükséges. A kezeletlen szuvas fogak körül viszont előbb-utóbb gyulladások, tályogok keletkezhetnek, amik már bizony igenis fájdalommal és akár további egészségügyi rizikókkal fog járni!
Ha hozzászokik a gyerek, hogy mindig fáj a foga vagy nem baj, hogy ha rosszak a fogai, akkor felnőtt korában is hajlamosabb lesz ezt a hozzáállást adaptálni és kerülni a fogorvosi rendelőket. A páciens így olyan betegségeknek teszi ki magát a fogágybetegség (parodontitis) vagy fogvesztés.
A fogászatban nagy szerepet játszik a prevenció, vagyis a megelőzés – viszont anélkül, hogy valaki megjelenne a rendelőben, lehetetlen kiszűrni a még kialakulóban lévő, akár visszafordítható megbetegedéseket is.
Fogszuvasodás megelőzése gyermekkorban
Határozottan állítható, hogy a fogszuvasodás megelőzése sokkal könnyebb, mint a kezelése. A szülők és az óvónők egy kis odafigyeléssel sokat tehetnek a gyerkőc egészséges fogazata érdekében!
- Megfelelő szájhigiéniai szokások kialakítása: Attól a pillanattól kezdve, hogy az első kis fogacskák előtörnek, elengedhetetlen a száj és a fogak ápolása. Napi kétszeri, alapos fogmosás (kimondottan gyerek fogkrémmel) az alappillére egy jó rutin kialakításának.Addig, amíg biztosak nem vagyunk abban, hogy gyermekünk egyedül is hatékonyan tud fogat mosni, szükség lesz a szülői jelenlétére és a segítségére.
- Egészséges étkezések: A fentebb leírt okokból kerüljük a cukros ételeket, italokat és édességeket. Napközben ha lehet, akkor mindig kövesse a fogyasztásukat egy szájöblögetés, elalvás előtt pedig mindenképpen egy fogmosás!
- Rendszeres fogászati ellenőrzés: Érdemes már az első fogak kibújásakor ellátogatni egy gyerekfogorvoshoz, ahol játékos környezetben tudja az orvos a felmérést elvégezni. Már ilyen pici korban is ki lehet szűrni olyan problémákat, amelyek kezelésével későbbiekben elkerülhető a fogszabályozás vagy más fogászati kezelés!
A gyermekkori fogszuvasodás megelőzése elsősorban a megfelelő szájhigiénia kialakításán, az egészséges étkezésen és a rendszeres fogorvosi ellenőrzésen múlik.
Ne felejtsük, hogy a gyerekek nagyon fogékonyak a környezetre, így ha a szülők jó példát mutatnak, akkor a gyerkőc is hajlamosabb lesz azt az utat követni!
Összegzés
A fogszuvasodás egy nagyon gyakori, de megelőzhető, egyszerűen kezelhető probléma. Ha figyelünk a megfelelő szájhigiénia fenntartására, csökkentjük a cukorfogyasztásunk, és becsületesen eljárunk a fogorvosi szűrővizsgálatokra és tisztításokra, sok kellemetlenségtől óvhatjuk meg magunkat. Viszont ha már kialakult a szuvasodás, minél hamarabb érdemes kezeltetni, hogy elkerüljük a komolyabb beavatkozásokat.
Ne feledje: a szép és egészséges mosoly nemcsak esztétikai értékkel bír, hanem az általános egészségünkhöz és jólétünkhöz is hozzájárul!
Szeretne többet megtudni a lehetséges kezelésekről? A következő témákról írtunk még: