A fogágybetegség – amit sokan nem vesznek elég komolyan – a felnőttkori fogvesztés egyik vezető oka. Kezdetben csak enyhe ínygyulladásként jelentkezik, de idővel átalakulhat fogágybetegséggé és ínysorvadást, lötyögő fogakat, de akár fogvesztést is okozhat.
Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan alakul ki a fogágybetegség, mik a legfontosabb figyelmeztető jelei, és milyen kezelési lehetőségek segíthetnek megőrizni fogaink egészségét.
Mi a fogágybetegség?
A fogágybetegség (más néven: parodontitis) a fogak tartószerkezetét (fogíny, alveoláris csont, „rögzítő szalagok“) érintő gyulladás, amelynek következtében csontpusztulás, ínysorvadás alakul ki a fogak körül, és a fogak mozgatható válnak. A fogágy betegsége a felnőttkori fogelvesztés leggyakoribb oka.
A fogágybetegség leggyakoribb előjele a fogínygyulladás, amely során ínyvérzés, ínyduzzanat vagy az íny érzékenysége léphet fel. A tünetek korai felismerése és kezelése óriási szerepet játszik a fogágybetegség kialakulásának megelőzésében!
A fogágybetegség és fogínygyulladás kialakulásának okai
Az első számú ok, amiért felütheti a fejét a fogínygyulladás, majd későbbiekben a fogágybetegség az nem más, mint a rossz szájhigiénia. Ha az íny mentén lerakódott lepedék nincsen megfelelően eltávolítva, rövid idő alatt fogkővé fog alakulni, amitől a páciens már otthoni szájhigiénés eszközökkel nem tud megszabadulni. Ilyenkor szükséges bejelentkezni a dentálhigiénikusunkhoz egy professzionális fogtisztításra.
Ha nem kerül sor a professzionális fogkő-eltávolításra és hagyjuk, hogy a lepedék és fogkő miatt kialakuljon a gyulladás, akkor megtettük az első lépést a fogágybetegség felé. Ez nem más mint a fogínygyulladás, vagy más néven gingivitis. Az ínygyulladás első jele a fogmosáskori ínyvérzés.
Ha a fogínygyulladást is kezeletlenül hagyjuk és engedjük, hogy a gyulladás átterjedjen a mélyebb szövetekre is, akkor érkezünk meg a fogágybetegség stádiumába.
Milyen más oka lehet a fogínygyulladásnak?
- Dohányzás
- Cukorbetegség
- Hormonális változások, például terhesség alatt érzékenyebb lehet az íny
- Genetikai hajlam – ha a családban előfordult fogágybetegség, érdemes fokozottan figyelni a megelőzésre.
A fogínygyulladás tünetei és figyelmeztető jelek
A fent említett fogmosás közbeni ínyvérzésen kívül a fogínygyulladás tünetei közé tartozik a:
- Piros, duzzadt és érzékeny fogíny.
- Kellemetlen szájszag, amely nem múlik el fogmosás után sem.
- Ínyvisszahúzódás, ami miatt a fogak hosszabbnak, nagyobbnak tűnhetnek.
- Mozgó, lötyögő vagy már elmozdult fogak.
- Ínyen kialakuló dudorok vagy gennyes tályogok
Mitől vérzik a fogíny? A gyulladt íny vérbő és sérülékeny, ezért könnyen vérezhet fogmosás vagy rágás során. Ez az első jel, hogy ideje ellátogatni fogorvosunkhoz!
Fogínygyulladás kezelése: mit tehetünk otthon?
A fogínygyulladás otthoni kezelése kulcsfontosságú, hogy ne alakuljon ki fogágybetegség. Íme néhány bevált módszer:
- Napi kétszeri, alapos fogmosás – Mindegy milyen fogkrémmel.
- Fogselyem és fogköztisztító kefék rendszeres használata – ezek a kis eszközök nagyon hasznosak és segítenek eltávolítani a fogak között megbújó lepedéket.
- Egészséges étrend követése – Változatos, vitaminban gazdag táplálék fogyasztása, amely hozzájárul az általános immunitás és a szájüregi védekezőképesség fenntartásához.
Fogágybetegség kezelése: mit tehet a fogorvos?
Ha a fogínygyulladás átlép egy bizonyos szintet, ott bizony már szakorvosi segítségre van szükség. A fogínysorvadás kezelésére specializálódott fogorvos a parodontológus, maga a szakirány pedig a parodontológia.
A fogágybetegség kezelése – a betegség előrehaladottságától függően – több lépésből áll:
- Professzionális fogtisztítás – a dentálhigiénikus szakszerűen távolítja el a felhalmozódott fogkövet és lepedéket a fogak felszínéről, illetve a fogközökből.
- Zárt kürettálás (mélytisztítás) – a kürettálást már parodontológus végzi. Ő speciális kéziműszerek segítségével tisztítja le a fog íny alatti részein megbújó lerakódásokat, természetesen érzéstelenítésben.
- Nyitott kürett – Azoknak a fogaknak a további műtéti tisztítása, ahol nem szűnt meg a gyulladás a zárt tisztításra.
A „Mi is az a parodontológia?” cikkünk részletesen leírja, hogy milyen kezelések segíthetnek a fogágybetegségben szenvedő pácienseknek.
Ínysorvadás megállítása és gyógyítása
Előrehaladott fogágybetegségnél felléphet ínysorvadás is. Az ínysorvadást visszafordítani már nem lehet, de ha időben észleljük és kezeljük, akkor meg lehet állítani! A kezelés állhat többszöri kürettálásból (zárt, nyitott), lézeres tasakkezelésből, de akár olyan regeneráló beavatkozásokból, mint a csontpótlás.
Ahhoz, hogy az elért gyulladásmentes állapotot fenntartható legyen, elengedhetetlen, hogy a páciens rendszeresen járjon kontrollokra és szükség esetén ismétlő kezelésekre. A kontrollok és a hozzájuk tartozó professzionális fogtisztítások eleinte 3-4 havonta, majd későbbiekben félévente kell megtörténjenek.
Ez ugyan odafigyelést, elszántságot és további kiadást követel, viszont cserébe a legtöbb páciens így meg tudja tartani és élete végéig használni tudja saját fogait!
Összegzés
A fogágybetegség és a fogínygyulladás nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem komoly egészségügyi kockázatokat is hordoz magával. Megelőzéssel és időben megkezdett kezeléssel azonban a fogak és az íny egészsége hosszú távon megőrizhető!
Ha az alábbi tüneteket tapasztalja, mihamarabb forduljon fogorvoshoz:
– Tartós fogínygyulladás vagy vérző fogíny
– Fogíny visszahúzódása, esztétikailag „hosszabb” fogak
– Fogak mozgathatósága
– Fogmosással meg nem szűnő kellemetlen lehelet.
Ne várja meg, hogy elharapózzon a probléma! Egy rövid és egyszerű fogászati ellenőrzéssel rengeteget tehet fogai egészségéért. Jelentkezzen be még ma a 06 1 200 1378-as telefonszámon vagy a kapcsolatfelvételi űrlap kitöltésével!